Metabolički sindrom: Idealna kombinacija koja regulira krvni tlak

Istraživački tim pod dr. Sofia Forslund i profesor Dominik N. Müller iz ECRC -ovog Centra za molekularnu medicinu Max Delbrück ispitivali su utjecaj promjena u prehrani na osobe s metaboličkim sindromom . „Prelazak na zdravu prehranu pozitivno utječe na krvni tlak. “Ako, zapravo, konzumaciji hrane prethodi post (suzdržavanje od hrane ili u ovom istraživanju izbjegavanje konzumacije krute hrane), učinak postaje još izraženiji”, kaže dr. Andras Maifeld, koji je sudjelovao u istraživanju objavljenom u časopisu Nature Communications .

Više volite brokulu nego meso

Znanstvenici su zaposlili 71 dobrovoljca s metaboličkim sindromom i visokim sistoličkim krvnim tlakom , nasumično ih podijelivši u dvije skupine. Obje su skupine slijedile DASH dijetu tri mjeseca, namijenjenu liječenju visokog krvnog tlaka . Ova mediteranska prehrana uključuje puno voća i povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova, mahunarki, ribe i bijelog nemasnog mesa. Osim toga, jedna od dvije skupine nije konzumirala čvrstu hranu pet dana prije početka DASH dijete.

Na temelju imunofenotipa, znanstvenici su promatrali kako su se imunološke stanice dobrovoljaca mijenjale s promjenom prehrane. ” Urođeni imunološki sustav ostaje stabilan tijekom posta, dok je adaptivni imunološki sustav deaktiviran. “Tijekom tog procesa smanjuje se broj proupalnih T stanica, dok se regulatorne T stanice razmnožavaju”, objašnjava dr. Maifeld.

Mediteranska prehrana je dobra, ali je faza “posta” poboljšava

Znanstvenici su koristili uzorke stolice kako bi ispitali učinke posta na crijevni mikrobiom , jer crijevne bakterije blisko surađuju s imunološkim sustavom. Konkretno, neki sojevi bakterija metaboliziraju dijetalna vlakna u protuupalne masne kiseline kratkog lanca koje pogoduju imunološkom sustavu.

Uočeno je da se sastav crijevnog bakterijskog ekosustava drastično mijenja tijekom posta – koji se u ovom slučaju sastojao od izbjegavanja krute hrane tijekom pet dana – jer se zdrave bakterije koje snižavaju krvni tlak množe, a neke od njih promjene ostaju i nakon nastavka jela . “Indeks tjelesne mase, krvni tlak i potreba za antihipertenzivnim lijekovima dugoročno su ostali niži kod dobrovoljaca koji su započeli zdravu prehranu nakon petodnevnog posta”, rekao je. Dominik Müller. Krvni tlak obično ponovno raste čak i kod hipertenzivnog bolesnika zaboravite uzeti lijek čak i jednom.

Krvni tlak dugoročno ostaje niži

Zajedno sa znanstvenicima iz istraživačkog centra Helmholtz i sveučilišta McGill, dr. Forslund je proveo statističku procjenu ovih rezultata putem umjetne inteligencije kako bi se uvjerio da je pozitivan učinak zapravo posljedica apstinencije od hrane (natašte), a ne zbog uzimanja lijekova koje su sudionici uzimali . Konkretno, koristili su metode iz prethodne studije, u kojoj su ispitivali učinak antihipertenzivnog liječenja na mikrobiom. “Uspjeli smo izolirati učinak lijekova i primijetili smo da će lijek dobro reagirati na promjenu ili ne ovisi o individualnom imunološkom odgovoru i crijevnom mikrobiomu “, rekla je.

Ako prehrana bogata vlaknima, s niskim udjelom masti ne uspije dati željene rezultate, crijevne bakterije koje metaboliziraju vlakna do zaštitnih masnih kiselina mogu imati nedostatak. ” Oni koji imaju ovaj problem često smatraju da nije vrijedno truda i vratiti se svojim starim navikama”, objašnjava dr. Forslund. Stoga je dobra ideja kombinirati prehranu s fazama kontrolirane polu-apstinencije od hrane. „ Post djeluje kao katalizator zaštitnih crijevnih mikroorganizama. Jasno je da se zdravlje vrlo brzo poboljšava i pacijenti mogu ograničiti uzimanje lijekova ili ih čak potpuno zaustaviti. “Oni se mogu mobilizirati da dugoročno dosljedno slijede zdrav način života .”

Objavljeno dana