Metabolizam: Uobičajena praksa koja ga usporava – kako ga ubrzati

Istraživanja pokazuju da većina ljudi na dijeti povrati dio izgubljene težine. Iako postoji mnogo razloga zašto se to događa, mnogi smatraju da je glavni razlog činjenica da prehrana uništava metabolizam. Činjenica je da prehrana zapravo usporava metabolizam, ali ga s druge strane poboljšava na mnoge pozitivne načine. Pogledajmo što se točno događa.

Kako je navedeno u relevantnoj studiji dr. Prema Adam Collins i Aoife Egan sa Sveučilišta Surrey, metabolizam je u središtu dijaloga o brzini metabolizma, broju kalorija koje tijelo unosi u mirovanju. Očito, što se više krećete, više kalorija sagorijevate , a da biste smršavili, morate unositi manje kalorija nego što potrošite. Ovaj proces tjera tijelo da koristi zalihe energije – poput masti – kako bi se nosilo, što rezultira promjenom brzine metabolizma.

„Kada se hranimo, gubitak mišićnog tkiva smanjuje metaboličke brzine odmora , što znači da je tijelu potrebno manje kalorija nego prije. “Dakle, tijelo namjerno usporava metabolizam kako bi održalo zalihe energije i smanjilo gubitak težine”, objašnjavaju stručnjaci.

No, kada su zalihe masnog tkiva iscrpljene, aktivira se adaptivna termogeneza, proces koji dodatno smanjuje metabolizam – i vjerojatno sprječava gubitak težine unatoč strogoj dijeti. Prilagodljiva termogeneza može se aktivirati unutar tri dana od početka dijete, a smatra se da će potrajati neko vrijeme nakon toga, sprječavajući održavanje tjelesne težine ili čak olakšavajući njezin oporavak.

Primjer učinka adaptivne termogeneze široko je uočen u studiji iz 2016. godine , koja je pokazala da su sudionici, koji su morali unositi do 500 manje kalorija dnevno, imali značajno smanjenje metabolizma, mnogo godina nakon početnog gubitka težine.

Druge studije također su pokazale usporavanje metabolizma s gubitkom težine, ali uz mnogo manje prehrane (oko 100 kalorija manje dnevno za održavanje težine). Međutim, znanstvenici nisu sasvim sigurni nastavlja li se to usporavanje i nakon stabilizacije tjelesne težine pojedinca.

“Istraživanja pokazuju da se adaptivna termogeneza javlja u najaktivnijoj fazi prehrane jer tijelo reagira na gubitak težine . Općenito, nemamo konačne podatke koji bi potvrdili teoriju da je brzina metabolizma dugoročno usporena (godinu dana nakon dijete), ističe dr. Collins i Egan.

Činjenica je da postoji mnogo čimbenika koji mogu utjecati na brzinu metabolizma, pa se promjene nakon dijete mogu razlikovati od osobe do osobe. Na primjer, studija prehrane natašte pokazala je da se brzina metabolizma zapravo smanjila, ali oni s najvećim smanjenjem imali su veću stopu metabolizma od početka . Napominje se da bi precijenjivanje metaboličkih stopa na početku studije ili pogreške u predviđanju metaboličke brzine nakon gubitka težine mogle utjecati na njegove rezultate.

Međutim, znanstvenici se slažu da se brzina metabolizma smanjuje s gubitkom težine , zbog smanjenog volumena tijela i zbog načina na koji tijelo održava tkiva i zalihe energije.

Valja napomenuti, međutim, da sve promjene uzrokovane tijelu prehranom ne uništavaju metabolizam, naprotiv, u konačnici doprinose zdravijem metabolizmu, pomažući mu da bolje funkcionira . Bez odgovarajućeg nadzora, međutim, metaboličko poboljšanje može se zavjeriti kako bi se povratila težina, ili čak povećala iznad početne vrijednosti.

“Studije pokazuju da vježbanje može biti način sprječavanja debljanja poboljšavajući našu sposobnost održavanja i potencijalno minimizirajući usporavanje metabolizma. “Konačno, to može pomoći u kratkoročnoj regulaciji apetita i potrošnje kalorija te dugoročno učiniti održivim mršavljenje.”

Objavljeno dana